E-Posta :
Şifre :
3D yazıcı ile jet motoru üretildi | 3D Eğitim
3D BLOG /3D yazıcı ile jet motoru üretildi

3D yazıcı ile jet motoru üretildi

Yayınlanma Tarihi : 08.03.2015 Editör
3D Eğitim

Son dönemlerde revaçta olan ve zaten makineleşmiş olan üretim tekniklerin, daha pratik hale getiren 3D yazıcılar ile silah, hatta ev gibi ilginç yapılar bile üretildi.


3D

Son dönemlerde revaçta olan ve zaten makineleşmiş olan üretim tekniklerin, daha pratik hale getiren 3D yazıcılar ile silah, hatta ev gibi ilginç yapılar bile üretildi.

JET MOTORU ÜRETİLDİ

Bu kez Avustralya'daki Monash Üniversitesi, Emaero Mühendislik, Federal Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu (CSİRO) ve Deakin Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen proje sorunucunda 3D yazıcı ile üretilen ilk jet motoru görücüye çıktı.

SERGİLENDİ

İlk kez Avustralya’nın Geelong kentinde düzenlenen Avustralya Uluslararası Havacılık Fuarı (Avalon Airshow) 2015’te sergilendi. Fuarı gezenlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan jet motoru, havacılık sektörünün dev kuruluşları Boeing ve Airbus’ın da dikkatini çekti.

DAHA AZ YAKIT KULLANIYOR

3D yazıcının en önemli özelliği olan üretim hızlandırması nedeniyle daha kısa sürede üretilen motor, aynı zamanda diğer emsallerine göre daha az yakıt kullanan ve daha hafif olan bir jet motoru olmuş.

Dünyanın ilk üç boyutlu baskı teknolojisiyle üretilmiş jet motorunu yapan ekibin başındaki hafif metaller alanında uzman Profesör Xinhua Wu, buluşları hakkında bilgi verdi.

15 SENELİK ÜRETİM BİRKAÇ SENEYE İNDİ

Profesör Wu, Avustralyalı bilim insanlarının elde ettiği başarının havacılık sektörü açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Endüstri için iki yönden önemli. Birincisi üç boyutlu baskının kapasitesini ve sınırını anlamak. İkincisi de başarılı olursa eğer uçak motoru gelişimini bariz bir şekilde kısaltabilir, özellikle de küçük motorlar için" dedi.

SÜREÇ 10 KAT HIZLANDI

Wu, "Geleneksel olarak bir motoru tasarlamak, son halini geliştirmek ve onu test etmek 10 ve 15 sene sürerdi. Bunu 3D baskı kullanarak birkaç sene içerisinde yapabiliriz. Yani süreç belki 10 kat daha hızlı olacak. Kapasitesi konusunda da biz aynı klasik üretilenlerin kapasitesini başarmaya çalışıyoruz" diye konuştu.Yorumlar

Yorum Ekle
Başlık
Yorumunuz
Güvenlik Kodu This Is CAPTCHA Image
   
 
* Yorumlar Onaylanınca yayınlanmaktadır. İlginize Teşekkür ederiz.


 
Tüm Hakları Saklıdır Copyright 2008-2012